Steak burger házi készítésû "barbecue szósszal"
sponsored links
Nem szeretnék ehhez az ételhez sok körítést fûzni. Egyáltalán nem biztos, hogy autentikusan ezt így kell csinálni, ami pedig a barbecue szószt illeti, interneten és egyéb mindenfélemás helyeken fellelhetõek sokkal bonyolultabb verziók is erre a mártásra, de én az egyszerûség híve vagyok és bevallom, szívesen kísérletezem azzal, hogy hogyan lehet bizonyos ételeket kisebb energiabefektetéssel ugyan olyan finomra készíteni. Most sem tettem másként, így megalkottam az én egyszerûen elkészíthetõ, ámde ettõl függetlenül igen ízletes és a steakhez remekül passzoló kis barbecue szószomat.
Hozzávalók a burgerhez:
- étvágytól függõen személyenként egy vagy két hamburgerzsemle
- a hamburgerzsemlék számának megfelelõ számú, steaknek alkalmas, kb 1,5-2 cm vastag hússzelet (tehát, 4 zsemléhez 4 szelet hús, amelyek méretre nagyjából illeszkednek a zsemlék méretéhez - lehet tehát kreatívan darabolni :)) én személy szerint marha hátszínt használtam
- 3-4 evõkanál mustár
- só, bors
- kb egy evõknál olaj a hús sütéséhez
- zöldségek igény és ízlés szerint, az én hamburgeremben madársaláta, koktélparadicsom és uborka volt
- a fentebb emlegetett "barbecue" szósz, vagy ha nem akarjuk bonyolítani a saját életünket, akkor egyszerûen ketchup
Hozzávalók a barbecue szószhoz:
- egy kis konzerv sûrített paradicsom
- kevés víz
- egy közepes fej hagyma
- kb egy evõkanál olaj
- egy fej fokhagyma
- só, bors
- egy evõkanál méz
- egy evõkanál baracklekvár
- két babérlevél
- egy teáskanál vörösborecet
- azoknak, akik szeretik a csípõset, egy mokkáskanál chilipehely
Elkészítés:
A húst szeleteljük fel a fentebb már részletezett formában, majd mindkét oldalukat kenjük be vékonyan mustárral és borsozzuk meg, majd tegyük hûtõbe legalább egy órára. Amíg a hús pácolódik, és arra adtuk a fejünket, hogy a hamburgerben szokásos ketchupot felváltjuk egy ízletes szósszal, akkor azt most van alkalmunk elkészíteni. Ennek a módja a következõ: a hagymát vágjuk apróra és az olajon kezdjük el kis lángon dinsztelni. Sózzuk is meg, mert az segít a hagymának puhulni, sõt, egy ideig fedõ alatt is párolhatjuk. A lényeg, hogy viszonylag puha hagymát kapjunk eredményül. Ha ezt az állapotot elértük, öntsük rá a sûrített paradicsomot, meg kb még másfélszer annyi vizet. Nyomjuk, vagy reszeljük bele a fokhagymát, borsozzuk, dobjuk bele a babérlevelet és a chilipelyhet, majd így fõzzük néhány percig, amíg alaposan el nem kezd rotyogni. Ekkor adjuk hozzá a mézet, a baracklekvárt és az ecetet, majd 5-10 perc alatt jól fõzzük össze. Mire elfõ róla a felesleges víz, addigra el is készül. Kóstoljuk és sózzuk vagy fûszerezzük utána, ha szükségesnek találjuk.
A következõ lépés a hús megsütése. Forrósítsunk fel egy tapadásmentes serpenyõt és önsünk bele kevés olajat. A húsnak az egyik oldalát sózzuk meg és ezen oldalukkal lefelé fektessük a szeleteket a serpenyõbe. Innentõl kezdve az ízlésünkre van bízva, hogy mennyire szeretnénk megsütni a húst. A teljes átsütést nem javaslom, én például úgy szeretem, ha a közepe rózsaszín. Ehhez az állapothoz 1-1,5 percig süssük az egyik felét. Ez alatt a másik felét (ami jelenleg felül van) sózzuk, majd fordítsuk meg a szeleteket és a másik oldalukat is kb 1 percig süssük, de az a biztos, ha óvatosan, az ujjunk hegyével megnyomkodjuk a husikat. Nézzük meg, mennyire puha az állaga közvetlenül megfordítás után. Ehhez kell némi tûrõképesség a forróság elviselését illetõen, de azért nem vészes és nem rátenyerelni kell. :) A rózsaszín állapot eléréséhez akkor vegyük ki a húsokat, amikor ezzel a tapogatós módszerrel - amitõl egy profi szakácsnak valószínûleg felállna a hátán a szõr - úgy érezzük, kezdenek keményedni a hússzeletkéink, de még érezhetõen rugalmasak. Ez után fontos, hogy néhány percig pihentessük a husikat. Ez remek alkalom arra, hogy a zsemléinket félbevágjuk és megpirítsuk. Ezt én úgy szoktam csinálni, hogy egy száraz, tapadásmentes serpenyõt felforrósítok és vágott felükkel lefelé beleteszem a zsömiket és addig hagyom ott õket, amíg színt nem kapnak.
Már csak az összeállítás van hátra. A zsemlék alját és tetejét kenjük meg a szósszal. Mustár már van a hússzeleteken, de ha szeretjük, a zsemlék tetejét a mártás helyett további mustárral is megkenhetjük. Helyezzük rá a zsemle alsó felére a húst, pakoljuk meg zöldségekkel, majd borítsuk be a zsemle tetejével.
Hidd el, Kedves Olvasó, nem olyan hosszú és bonyolult dolog ez, mint ahogy a leírtak alapján tûnik. A végeredmény, és a család dicsérõ és hálás szavai pedig biztosan kárpótolnak a befektetett energiáért. :)